close
تبلیغات در اینترنت

زندگينامه نيمايوشيج


درباره سايت درباره سايت
عسل چت,دلنازچت,درساچت,شاتل چت,مشاورچت,نازچت,باران چت,گلچين دانلود لاین وایبر واتس اپ دانلود فریم دانلود کلش عکس بازیگران هندی ایرانی افغانی چت,ققنوس چت,مخفي چت,الکساچت,ياهوچت,بيتاچت,مسيحاچت,نارنج چت بزرگترين سايت چت روم, سورن چت , لاين چت, افتتاح چت روم, افتتاح سايت چت روم,دانلود مستقيم با چت روم, فيلترشکن چت روم, افتتاح انجمن چت روم, افتتاح تالار گفتمان چت روم, افتتاح وبلاگ چت روم, دانلود نرم افزار,دانلود بازي,دانلود ,مطالب تفريحي,تصوير,ترول,کد و ابزار,فيلم و انيميشن,فيلترشکن رايگان,پي اس دي قالب,دامنه,ثبت دامنه رايگان,اموزش ثبت دامنه,گرافيک,ورزشي ,ورزش و خبر,دانلود بازي رايگان,اندرويد,جاوا,سيس,ايفون,گوشي,اهنگ,طنز,ترول ,اموزش چت روم,شبکه مجازي چت,فيس,شرق,ساپورت,هنرپيشه,شاد, ققنوس,کلوب, اشتراک,فقط خنده,تبليغات ,سورن چت,سورن چت,سورن چت,سورن چت,توس چت ,مشهد چت,tooschat.ir,طوس چت ققنوس چت,چت روم ققنوس,ققنوس چت,چت روم ناز چت,چت ناز چت,چت ناز,چت روم ياهو,چت ياهو چت,ياهو چت,پگاه چت,چت روم پگاه چت پگاه,دل پاتوق چت,ستاره چت ,گپ ستاره چت,چت روم ستاره,چت روم فيس نما, فيس نما,فيس نما چت شبکه اجتماعي فيس نما چتروم فيسنما,چت گروپ,گروپ چت,چت روم گروپ چت, گپ گروپ,گپ گفتگو چت گروپ,چتروم گروپ,اتاق چت ايران-بيا تو گپ 98,پاتوق چت,کلوب,چت روم دنيا ,چت به چت,مختل چت,الکسا چت,چت الکسا,چتروم الکسا,چت روم الکسا چت,کتي چت,چت کتي,چت وي چت,دانلود وي چت,چت وي,وي چت روم,ورود به وي چت ويچت دوستيابي چتروم وي,راز چت,چت راز چتروم راز,رز چت,چت رز چت روم رز,چت روم دخترها،چت روم پسر ها،چت روم عاشقانه،چت روم شمالي ها،چت روم جنوبي ها,عسل چت چت عسل چت روم عسل ورود به عسل چت,چت روم دانشجويان,چت روم دختران,چت روم پسران

زندگي چت,چت روم زندگي,ورود به زندگي چت,چت زندگي س ايت سرگرمي و تفريحي,فرياد چت,چت روم فرياد,چت فرياد,ورود به چتروم فرياد,صدف چت,چتروم صدف,صدف چت روم صدف,نازگل چت,چت نازگل,چتروم نازگل چت,ناز گل چت,چت روم زن چت,چتروم زن چت ورود به زن چت ,زن چت زنان,سي تو چت,سيتو چت,ورود سي تو چت,چتروم سي تو چت,ميهن چت,ميهن باران چت,چت روم باران ,چت ميهن باران,باران چت باراني چت,ورود به ميهن باران چت,مختلط چت,چت روم مختلط چت مختلط,نيمباز چت چتروم نيم باز نيمباز چت ورود به نيمباز چت نيمباز چت,مرام چت روم مرام مرام چت,نياز چت روم نياز, چت روژين روژين چت روم روژين,صبا چت صبا چت روم,مخفي چت مخفي چتروم مخفي ورود هک کش اف کلنز


موضوعات موضوعات

بیوگرافی

اس ام اس | sms

شعر


آرشيو آرشيو

مهر 1390

شهريور 1390

مرداد 1390


جستجوگر پيشرفته سايت

زندگينامه نيمايوشيج


 بيست ويکم آبان ماه سال 1276 مصادف با 11 نوامبر 1897 در يکي از مناطق کوه البرز در منطقه اي به نام يوش، از توابع نور مازندران، ديده به جهان گشود.
او 62 سال زندگي کرد و اگرچه سراسر عمرش در سايه ي مرگ مدام و سختي سپري شد ...

ما توانست معيارهاي هزارساله ي شعر فارسي را که تغييرناپذير و مقدس و ابدي مي نمود، با شعرها و راي هاي محکم و مستدلش، تحول بخشد.
. در همان دهکده که متولد شد، خواندن و نوشتن را نزد آخوند ده ياد گرفت”.
نيما 11 ساله بوده که به تهران کوچ مي کند و روبه روي مسجد شاه که يکي از مراکز فعاليت مشروطه خواهان بوده است؛ در خانه اي استيجاري، مجاور مدرسه ي دارالشفاء مسکن مي گزيند. او ابتدا به دبستان «حيات جاويد» مي رود و پس از چندي، به يک مدرسه ي کاتوليک که آن وقت در تهران به مدرسه ي «سن لويي» شهرت داشته، فرستاده مي شود بعدها در مدرسه، مراقبت و تشويق يک معلم خوش رفتار که «نظام وفا» ـ شاعر بنام امروز ـ باشد، او را به شعر گفتن مي اندازد. و نظام وفا استادي است که نيما، شعر بلند «افسانه» که به قولي، سنگ بناي شعر نو در زبان فارسي است را به او تقديم کرده است.
او نخستين شعرش را در 23 سالگي مي نويسد؛ يعني همان مثنوي بلند «قصه ي رنگ  پريده» که خودش آن را يک اثر بچگانه معرفي کرده است. نيما در سال 1298 به استخدام وزارت ماليه درمي آيد و دو سال بعد، با گرايش به مبارزه ي مسلحانه عليه حکومت قاجار و اقدام به تهيه ي اسلحه مي کند. در همين سال هاست که مي خواهد به نهضت مبارزان جنگلي بپيوندد؛ اما بعدا منصرف مي شود.
نيما در دي ماه 1301 «افسانه» را مي سرايد و بخشهايي از آن را در مجله ي قرن بيستم به سردبيري «ميرزاده عشقي» به چاپ مي رساند. در 1305 با عاليه جهانگيري ـ خواهرزاده ي جهانگيرخان صوراسرافيل ـ ازدواج مي کند. در سال 1317 به عضويت در هيات تحريريه ي مجله ي موسيقي درمي آيد و در کنار «صادق هدايت»، «عبدالحسين نوشين» و «محمدضياء هشترودي»، به کار مطبوعاتي مي پردازد و دو شعر «غراب» و «ققنوس» و مقاله ي بلند «ارزش احساسات در زندگي هنرپيشگان» را به چاپ مي رساند. در سال 1321 فرزندش شراگيم به دنيا مي آيد ـ که بعد از فوت او، با کمک برخي دوستان پدر، به گردآوري و چاپ برخي شعرهايش اقدام  کرد.
نوشته هاي نيما يوشيج را مي توان در چند بخش مورد بررسي قرار داد: ابتدا شعرهاي نيما؛ بخش ديگر، مقاله هاي متعددي است که او در زمان همکاري با نشريه هاي آن دوران مي نوشته و در آنها به چاپ مي رسانده است؛ بخش ديگر، نامه*هايي است که از نيما باقي مانده است. اين نامه ها اغلب، براي دوستان و همفکران نوشته مي شده است و در برخي از آنها به نقد وضع اجتماعي و تحليل شعر زمان خود مي پرداخته است؛ ازجمله در نامه هايي که به استادش «نظام وفا» مي نوشته است.
آثار خود نيما عبارتند از: «تعريف و تبصره و يادداشت هاي ديگر» ، «حرف هاي همسايه»  ، «حکايات و خانواده ي سرباز» ، «شعر من» ، «مانلي و خانه ي سريويلي» ، «فريادهاي ديگر و عنکبوت رنگ» ، «قلم انداز» ، «کندوهاي شکسته» (شامل پنج قصه ي کوتاه)، «نامه هاي عاشقانه» و غيره.
و عاقبت در اواخر عمر اين شاعر بزرگ، درحالي که به علت سرماي شديد يوش، به ذات الريه مبتلا شده بود و براي معالجه به تهران آمد؛ معالجات تاثيري نداد و در تاريخ 13 دي ماه 1338، نيما يوشيج، آغازکننده ي راهي نو در شعر فارسي، براي هميشه خاموش شد. او را در تهران دفن  کردند؛ تا اينکه در سال 1372 طبق وصيتش، پيکرش را به يوش برده و در حياط خانه محل تولدش به خاک  سپردند.
نيما علاوه بر شکستن برخي قوالب و قواعد، در زبان قالب هاي شعري تاثير فراواني داشت؛ او در قالب غزل ـ به عنوان يکي از قالب هاي سنتي ـ نيز تاثير گذار بوده؛ به طوري که عده اي معتقدند غزل بعد از نيما شکل ديگري گرفت و به گونه اي کامل تر راه خويش را پيمود.
سيداکبر ميرجعفري، شاعر غزلسراي ديگر، بيشترين تاثير نيما را بر جريان کلي شعر، در بخش محتوا دانسته و مي گويد: «شعر نو» راههاي جديدي را پيش روي شاعران معاصر گشود. درواقع با تولد اين قالب، سيل عظيمي از فضاها و مضاميني که تا کنون استفاده نمي شد، به دنياي ادبيات هجوم آورد. درواقع بايد بگوييم نوع نگاه نيما به شعر بر کل جريان شعر تاثير نهاد. در اين نگاه همه اشيايي که در اطراف شاعرند جواز ورود به شعر را دارند. تفاوت عمده شعر نيما و طرفداران او با گذشتگان، درواقع منظري است که اين دو گروه از آن به هستي مي نگرند.
«نيما يوشيج» به روايت دکتر روژه لسکو
«نيما يوشيج» براي اروپاييان بويژه فرانسه زبانان چهره اي ناشناخته نيست. علاوه براينکه ايرانيان برخي از اشعار نيما را به زبان فرانسه ترجمه کردند، بسياري از ايرانشناسان فرانسوي نيز دست به ترجمه اشعار او زدند و به نقد آثارش پرداختند. بزرگاني چون دکتر حسن هنرمندي، روژه لسکو، پروفسور ماخالسکي، آ.بوساني و… که در حوزه ادبيات تطبيقي کار مي کردند عقيده داشتند چون نيما با زبان فرانسه آشنابوده، بسيار از شعر فرانسه و از اين طريق از شعر اروپا تأثير پذيرفته است. از نظر اينان اشعار سمبوليستهايي چون ورلن، رمبو و بويژه ماگارمه در شکل گيري شعرسپيدنيمايي بي تأثير نبوده است.
پروفسور «روژه لسکو» مترجم برجسته «بوف کور» صادق هدايت، که در فرانسه به عنوان استاد ايران شناسي در مدرسه زبانهاي زنده شرقي، زبان کردي تدريس مي کرد، ترجمه بسيار خوب و کاملي از «افسانه» نيما ارائه کرد و در مقدمه آن به منظور ستايش از اين اثر و نشان دادن ارزش و اهميت نيما در شعر معاصر فارسي، به تحليل زندگي و آثار او پرداخت و نيما را به عنوان بنيانگذار نهضتي نو در شعر معاصر فارسي معرفي کرد.
دکتر رو»ه در مقدمه ترجمه شع افسانه در مقاله اش م نويسد:
«شعر آزاد» يکي از دستاوردهاي اساسي مکتب سمبوليسم بود که توسط ورلن، رمبو و … در «عصر روشنگري» بنا نهاده شد و شاعران و نويسندگان بسياري را با خود همراه کرد که نيمايوشيج نيز با الهام از ادبيات فرانسه يکي از همراهان اين مکتب ادبي شد.
هدف در شعر آزاد آن است که شاعر به همان نسبت که اصول خارجي نظم سازي کهن را به دور مي افکند هرچه بيشتر ميدان را به موسيقي وکلام واگذارد. در واقع در اين سبک ارزش موسيقيايي و آهنگ شعر در درجه اول اهميت قرارمي گيرد.
شعر آزاد به دست شاعران سمبوليست فرانسه چهره اي تازه گرفت و به شعري اطلاق مي شد که از همه قواعد شعري کهن برکنار ماند و مجموعه اي از قطعات آهنگدار نابرابر باشد.
در چنين شعري، قافيه نه در فواصل معين، بلکه به دلخواه شاعر و طبق نياز موسيقيايي قطعه در جاهاي مختلف شعر ديده مي شود و «شعر سپيد» در زبان فرانسه شعري است که از قيد قافيه به کلي آزاد باشد و آهنگ دار بودن به معناي موسيقي دروني کلام از اجزا جدايي ناپذير اين نوع شعر است. که اين تعاريف کاملاً با ماهيت و سبک اشعار نيما هماهنگي دارد.
در مجموع مي توان گفت که:
.? نيما کوشيد تجربه چندنسل از شاعران برجسته فرانسوي را در شعر فارسي بارور سازد.
? . نيما توانست شعر کهن فارسي را که در شمار پيشروترين شعرهاي جهان بود ولي در چند قرن اخير کارش به دنباله روي و تکرار رسيده بود را با شعر جهان پيوند زند و بارديگر جاي والاي شعر فارسي را در خانواده شعر جهان به آن بازگرداند.
.? نيما توانست عقايد متفاوت و گاه متضاد برخي از بزرگان شعر فرانسه را يکجا در خود جمع کند و از آنها به سود شعر فارسي بهره گيرد. او عقايد و اصول شعري «مالارمه» که طرفدار عروض و قافيه بود را در کنار نظر انقلابي «رمبو» که خواستار آزادي کامل شعر بود، قرارداد و با پيوند و هماهنگي بين آنها «شعر سپيد» خود را به ادبيات ايران عرضه کرد.
? . نيما از نظر زبانشناسي ذوق شعري ايرانيان را تصحيح کرد و با کاربرد کلمات محلي دايره پسند ايرانيان را در بهره برداري از زبان رايج و جاري سرزمينش گسترش داد. او يکي از بزرگان شعر فولکلور ايران شمرده مي شود.
.? نيما جملات و اصطلاحات متداول فارسي و صنايع ادبي بديهي و تکراري را کنار نهاد تا از فرسودگي بيشتر زبان پيشگيري کند و اينچنين زبان شعري کهن فارسي که تنها استعداد بيان حالات ملايم و شناخته شده عرفاني و احساساتي را داشت، توانايي بيان هيجانات، دغدغه ها، اضطرابات و بي تابي هاي انسان مدرن امروزي را به دست آورد. بدين ترتيب زبان شعري «ايستا و فرسوده» گذشته را به زبان شعري «پويا و زنده» بدل کرد.
.? نيما همچون مالارمه ناب ترين معني را به کلمات بدوي بخشيد. او کلمات جاري را از مفهوم مرسوم و روزمره آن دور کرد و مانند مالارمه شعر را سخني کامل و ستايشي نسبت به نيروي اعجاب انگيز کلمات تعريف کرد.
.? نيما همچون ورلن تخيل و خيال پردازي را در شعر به اوج خود رساند و شعر را در خدمت تخيل و توهم گرفت نه تفکر و تعقل.
.? نيما بر «وزن» شعر بسيار تأکيد داشت. او وزن را پوششي مناسب براي مفهومات و احساسات شاعر مي دانست{#53}ارسال شده در : چهارشنبه 26 مرداد 1390 - توسط : عسل چت,دلنازچت,درساچت,شاتل چت,مشاورچت,نازچت,باران چت,گل
بازديد : 198 بار نظر دهيد! [ ]

مرتبط باموضوع :نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • دانلود پایان نامه ارشد رشته حقوق

  پایان نامه مدیریت آموزشی

  خرید جم کلش رویال

  خرید جم کلش

  فروشگاه اینترنتی لباس

  طراحی سایت|بهینه سازی سایت|طراحی وب سایت

  دانلود آهنگ جدید شادمهر

  صرافی ایرانی

  دانلود مقاله فارسی

  دانلود مقاله فارسی

  دانلود مقاله فارسی

  طراحی سایت

  ثبت آگهی رایگان

  دانلود پروژه و پایان نامه

  دانلود فیلم

  درج آگهی رایگان

  تصفیه آب معصومی

  عکس نوشته عاشقانه

  خريد لباس مردانه و بچه گانه

  دانلود آهنگ جدید

  فراسیون

  تشک طبی

  تراکتور کمباین نیوهلند

  خرید اینترنتی لباس مردانه

  تور لحظه آخری

  تور کیش

  آموزش زبان
 • بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95